Гир упати порака дека Фон дер Лајен била многу јасна во своите пораки

Амбасадор на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир, се приклучи на реакциите по денешната редовна прес-конференција на Европската комисија на која портпаролката Дана Спинант, одби да даде прецизен одговор дали Европската Унија го признава македонскиот јазик.

Претставникот на ЕУ во Скопје на својот Твитер профил напиша:

-Претседателката на Европската комисија вчера беше многу јасна и денеска го повтори истото, напиша Гир на Твитер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You cannot copy content of this page

error: Content is protected !!