Израел од денеска воведува воведува втор тринеделен кapантин поради зголемувањето на бројот на новозаболени од кopoнавиpyс.

Тринеделниот карантин ќе почне во 14 часот по локално време. Ограничувањата ќе важат за време на еврејскиот празничен период за еврејската Нова година.

Министрите што гласаа за мерките стравуваат дека вирусот може да се прошири на големите семејни собири и масовни молитви.

За време на карантинот Израелците ќе смеат да се оддалечат најмногу до еден километар од своите домови, освен за посета на лекар и за купување основни продукти и за спортување.

Училиштата и градинките се затворени од четвртокот. Многу објекти, како хотели, трговски центри, рекреативни центри, салони за убавина, спортски центри и базени, исто така се затворени. Супермаркетите, аптеките и услугите за достава на храна сè уште се отворени.

Собирите се ограничени на најмногу десет лица во затворени простории и 20 лица на отворено.

Израел го воведе првиот карантин во средината на март, а потоа ги ублажи мерките во мај.

ЦРН ВИКЕНД ВО МАКЕДОНИЈА: Нова висока бројка на заболени во земјава, ниту бројката на починати никако да опадне!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-19, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-16, Тетово-14, Струга-5, Велес-5, Битола-4, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар-11, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-17, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Валандово-3, Виница-1, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 71 оздравен пациент од: Скопје-25, Куманово-11, Штип-10, Прилеп-7, Струга-5, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар-1, Крива Паланка-3, Кочани-3, Пробиштип-1, Берово-1.

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 59г), пациент од Куманово (69г) и пациентка од Штип (70г). Сите се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е 13863, на починати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2179. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 6675, активни 598
• Куманово 1694, активни 211
• Дебар 276, активни 41
• Штип 1230, активни 63
• Прилеп 618, активни 138
• Тетово 1376, активни 170
• Струга 647, активни 63
• Велес 309, активни 36
• Битола 272, активни 66
• Охрид 405, активни 47
• Кавадарци 215, активни 36
• Гостивар 903, активни 113
• Гевгелија 107, активни 65 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 175, активни 108
• Крива Паланка 95, активни 37
• Радовиш 70, активни 24
• Крушево 20, активни 3
• Кочани 255, активни 98
• Пробиштип 103, активни 22
• Демир Хисар 61, активни 2
• Македонски Брод 91, активни 12
• Пехчево 42, активни 18
• Берово 79, активни 21
• Валандово 17, активни 8
• Виница 98, активни 28
• Делчево 144, активни 75 (30 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 4
• Свети Николе 316, активни 21
• Кичево 309, активни 36
• Ресен 160, активни 13
• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1368 теста се преку: ИЈЗ-456, ЦЈЗ Скопје-51, Авицена-420, Биотек-67, МАНУ -51, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Систина со PCR метода -110, лабораторија Лаор –67, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-76, Инфективна клиника-2, ГАК-7, Синлаб-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 175.465 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 36 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 21, а во болницата во Штип се 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 154, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 62
• Гази Баба – 74
• Аеродром – 89
• Карпош – 74
• Центар – 81
• Кисела Вода – 57
• Ѓорче Петров – 37
• Бутел – 33
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 11
• Сарај – 16
• Арачиново – 9
• Илинден – 14
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 3
• Петровец – 6
• Зелениково – 2
• Странец – 6
• Нераспределен-4

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here