По кратко боледувањe синоќа, во 81-та година од животот, почина Џон Мекеј. Американски сенатор и ветеран на Виетнамската војна.

Дел до македонскиот политички врв со пораки за сочуство се збогуваат со сенаторот.

„Сенаторот Џон Мекејн беше долгогодишен и голем пријател на Република Македонија. Секогаш во своите изјави и настапи го користеше нашето уставно име, со силна поддршка на македонско – американските односи“, напиша Влатко Ѓочев на својот Твитер налог.

ФОТО

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here